пʼятниця, 26 грудня 2014 р.

РІЗДВЯНІ СВЯТА ТА ТРАДИЦІЇ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ

























   Різдво, Новий рік, Водохреще – наші найулюбленіші зимові свята. Із цими святами пов’язано багато віковічних традицій і звичаїв нашого мудрого народу, які передаються із покоління в покоління і живуть у віках. Від того, як ми шануватимемо своїх предків, свої кращі традиції, залежатиме наша духовність, наша цивілізованість і майбутнє нашої родини, рідної України.
До Вашої уваги книги, які ознайомлять з духовною спадщиною нашого народу.  

    Скуратівський В. Святвечір : нариси - дослідження у 2-кн. / В. Суратівський. – К. : Перлина, 1994. – 288с.

      До книжок входять понад сто ґрунтовних описів свят та обрядів. Вони сповна розкривають духовний світ українців, їхній Божий дар творити його добрим, щедрим, щирим, співчутливим, гостинним. Оповіді автора написані образною мовою, пересипані піснями, прислів’ями, приказками.




         Скуратівський В.  Дідух: свята українського народу /В.  Скуратівський. – К. : Освіта, 1995. – 272 с.

         Пропоноване видання – найбільш повне зібрання календарних свят українського народу. Автор, відомий письменник, щедро ділиться з читачем своїм знанням духовної культури нашого народу, його обрядовості, традицій, фольклору, що сягають тисячоліть. Висока моральність предків, взаємодопомога, і головне, високо поетичний культ пращурів, шанування свого родоводу – все це гідне наслідування нинішніми поколіннями.

        Різдвяні свята в Україні : етнографічний нарис з доданням українських народних пісень. – К. : Муз. Україна, 1992. –152 с.

З цієї книжки маленького об’єму ви дізнаєтесь багато цікавого: що таке «святвечір», «щедрий вечір», «голодна кутя», Богоявлення Господнє, також дізнаєтесь про традиційний характер організації колядницьких та щедрівницьких ватаг, колядки, вертепи, щедрівки, вірші про Різдво Христове та пісні з нотами.



       Сапіга В. К. Українські народні свята та звичаї /В. К. Сапіга. – К. : Знання України, 1993. – 112 с.

         Кожна нація, кожен народ, навіть кожна соціальна група мають свої традиції, звичаї, обряди та свята, становлення яких відбувалося протягом багатьох століть. В цій книжці обряди, звичаї, ритуали і церемонії розподілені по циклам календарних свят: зимового, весняного, літнього і осіннього, і визначалися, в першу чергу, характером виробничої діяльності пори року.

      Воропай О. Звичаї нашого народу : етнографічний нарис . Том І /Олекса Воропай. – К . : Оберіг , 1991 . – 230 с .

      Як готувались до Святвечора і як зустрічали Різдво Христове, як гуляли Масляну і як поводилися у Великий піст –про це йдеться у виданні, яке знайомить з багатим і різноманітним світом народних звичаїв, за якими жили українці з давніх давен до нашого часу. Звичаї , що дісталися нам у спадщину від дідів – прадідів, не втратили свого значення і сьогодні. Збагачені кращими зразками народної творчості – обрядовими піснями, віршами, легендами, - вони є найдорожчою скарбницею духовної культури українського народу.


   Колядки і щедрівки / упорядник О.Ю. Чебанюк . - К. : Муз. Україна, 1991. - 239 с.

У даному виданні українські колядки та щедрівки погруповано у три категорії: «Колядки та щедрівки господарю, господині, їх родині», «Колядки та щедрівки парубкові, дівчині, дитячі» та «Колядки та щедрівки християнсько-релігійного змісту» а також подано по коляді та поздоровлення (віншування).